Jdi na obsah Jdi na menu
 


RAMMSTEIN

Německá hudební skupina Rammstein vznikla na počátku roku 1994. Založil ji Richard Kruspe (kytara), Christoph Schneider (bicí) a Oliver Riedel (baskytara). Poté se k nim přidal Till Lindemann (zpěv), Christian Flake Lorenz (klávesy) a Paul Landers (kytara).

Jméno skupiny je odvozeno od německé vesničky Ramstein, ve které se nachází americká základna. V roce 1988 se zde při letecké přehlídce zřítilo jedno z letadel a způsobilo velké neštěstí. O život přišlo více než 80 lidí, kteří přehlídku sledovali. Skupina přijala jméno této vesnice za své, jen s tím rozdílem, že si do názvu přidali jedno "m". Leteckou katastrofou je také inspirována píseň "Rammstein".

koncert2


Typickým znakem Rammstein jsou pyrotechnické efekty (které mimochodem také připravuje Till) a výstřední kostýmy.

Již od počátku jejich tvorby se na ně sypala kritika, jestli se nejedná o fašisticky orientovanou skupinu. Kritizován byl například obal alba "Herzeleid", klip na píseň "Stripped" a mnoho dalších prvků. Vytýkána jim byla také skladba "Bück Dich" s perverzní prezentací na pódiu (Píseň byla dokonce vystřižena ze záznamu koncertu "Live aus Berlin" a přístupná jen ve speciální edici od 18ti let).

První demo-skladbou byla píseň "Schwarzes Glas". V říjnu 1995 byl vydán jejich první singl "Du riechst so gut" a zhruba měsíc poté albový debut "Herzeleid". Album nahrávali ve Stockholmu, ve studiích firmy Polar-Studio, za dohledu producenta Jacobea Hellnerea. Po vydání alba Rammstein vyrazili na první turné a představili se i mimo Německo jako předkapela skupiny Clawfinger v pražském Edenu. Ještě v prosinci téhož roku si zopakovali šňůru po Německu, na které už byli hlavními hvězdami večera.

koncert1


Po zařazení skladeb "Heirate mich" a "Rammstein" na soundtrack k filmu Lost Highway začíná skupina získávat celosvětový úspěch. 27.září 1996 skupina odehrála svůj stý koncert v Berlíně, zvaný "100 Jahre Rammstein. V červenci 1997 vyšlo již druhé album s názvem "Sehnsucht". Rammstein podnikají turné po Americe a po západní Evropě, které přináší úspěch. V červnu 1998 vychází singlová kolekce "Original Single Kollektion", která obsahuje singly "Du riechst so gut", "Seemann", "Engel", "Engel (Fan Edition)" "Du hast" a "Das Modell" a také plakát.

V srpnu roku 1998 nahrála skupina koncert s názvem "Live aus Berlin" v aréně Parkbuhne Wuhlheide u Berlína, který sledovalo 17-tisíc diváků. Koncert byl vydán na CD a o rok později také jako živé DVD. Do paměti mnoha lidí se vryla skladba "Du Hast", která byla mimo jiné zařazena na soundtrack k filmu The Matrix.

koncert3


V březnu 2001 vyšlo třetí řadové album "Mutter", které bylo připravováno v jižní Francii a dokončováno v belgickém studiu. K albu vyšel kromě dalších singlů také DVD singl "Links 2 3 4". Po vydání alba Rammstein absolvovali "Mutter tour", při které se zastavili také v České republice.

V roce 2002 se stala skladba "Halleluja" součástí soundtracku k filmu Resident Evil a ve filmu xXx zazněla píseň "Feuer Frei", kde si dokonce zahráli.

koncert4


24.listopadu 2003 bylo vydáno DVD "Lichtspielhaus", které obsahuje všechny dosud natočené klipy, ukázky z koncertů, interview a reklamy.

Začínají se objevovat spekulace o rozpadu kapely, které však Rammstein vyvrací v polovině roku 2004 albem "Reise, Reise" a úvodním singlem "Mein Teil". Klip k písni "Mein Teil", který je inspirován německým kanibalem Meiwesem, je dostal až do soudních potíží. 1.11.2004 Rammstein započali tour k nové desce a 3.12.2004 se ukázali v pražské T-Mobile Aréně. V České republice se zastavili ještě 22.2.2005 ostravské Čez Aréně.

koncert5


Zhruba rok po vydání "Reise, Reise" vychází 28.10.2005 nové album, které se může chlubit jménem "Rosenrot". K této desce je vydáno opět několik singlů a klipů. Za zmínku stojí určitě další z řady cenzurovaných klipů - "Rosenrot". Po vydání "Rosenrotu" si kapela dává pauzu a na rok 2008 si plánuje nahrát nové, údajně tvrdší album. Fanoušky může v roce 2006 prozatím uspokojit vydání DVD "Völkerball", které je prodáváno hned v několika edicích. Obsahuje live koncerty z "Reise, Reise tour", hudební záznam, dokumenty a limitovaná edice také tourbook s fotkami ze zákulisí i z koncertu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář