Jdi na obsah Jdi na menu
 


METALLICA

Na konci roku 1981 zakládá bubeník Lars Ulrich skupinu zvanou METALLICA.Přizve do ní kytaristu Jamese Hetfielda a ten s sebou přivede i basskytaristu Rona McCowneyho.V tomto složení začínají koncertovat a stávájí se čím dál víc známějšímí.Brzy natáčí píseň Hit The Lights pro kompilaci Briana Slagela Metal Massacre .Na nahrávání si přizvou sólového kytaristu Lloyda Granta,který ihned po natočení zase odejde.Brzy se James Hetfield setkává s kytaristou Davem Mustainem,kterého zláká do kapely a konečně mohou plnohodnotně koncertovat .

Basskytaristu Rona McCowneyho,se kterým měl neustále zhulený Dave pořád nějaké problémy,střídá nadaný Cliff Burton ze sanfranciské heavymetalové TRAUMY,pod podmínkou že se kluci přestěhují z Los Angeles do San Francisca.

S Davem natáčejí demo No Life Till´ Leather,které obsahuje v podstatě identické skladby s pozdějším debutem.

Ovšem věčně opilý a zhulený Dave Mustaine brzy dostává padáka pro svůj věčný alkoholismus(vzhledem k tomu že i ostatní členové chlastali jak duhy,je to asi jen záminka pro věčné neshody a problémy s ním.)

Ještě v den vyhazovu Davea přilétá Kirk Hammet z EXODUS a kapela získává svou nejslavnější tvář.

Po demu Metal Up Your Ass nahrávájí v roce 1983 pod taktovkou producenta Johnyho Zazuly debutové album,které se původně mělo jmenovat stejně,jako již zmíněné demo.Nakonec však Cliff navrhl "Zabít vás všechy!"(Kill´Em All).Na tomto albu není snad žádná špatná píseň,všechny jsou velmi chytlavé.Od počáteční Hit The Lights,přes The Four Horsemen,původně zvanou Mechanix,následující Cliffovu instrumentálku Anesthesii (The Pulling Teeth),která se přenese do nářezu Whiplash a končící Metal Militia.Zásluhou těchto písní se nesmazatelně zapsalo mezi milníky historie thrash-metalu.

Rok nato vydávájí album Ride The Lighting,které avizuje singl Creeping Death,jenž obsahuje první hit kapely,paradoxně coververzi-Am I Evil?od britských Diamond Head.Album uzavírá instrumentální skladba Cliffa Burtona The Call Of Ktulu,jejíž námět čerpá z literatury H.P.Lovercrafta.

Z alba samotného se mi nejvíce líbí první čtyři věci : z akustického intro do headbangerského nářezu vplouvající Fight Fire With Fire,titulní óda Ride The Lighting o smrti elektrickým křeslem,dunivá For Whom The Bell Tolls a první balada kapely,Fade To Black,kterou prý napsali,když jim ukradli dodávku i s nástroji a aparatutou.Escape,jež byla pokusem o rádiový hit,naopak ve srovnání s Am I Evil? dopadla velmi bídně.

V roce 1985 vydatně koncertuje,vystupují například i na festivalu v britském Donningtonu a roku 1986 vydávájí Master Of Puppets,dle některých kritiků nejlepší album Metallicy(tento názor sdílím i já).
Začíná,stejně jako na předchozí desce Fight Fire With Fire,písní Battery s akustickým intrem,následuje dlouhý titulní opus,opět stejně jako na Ride The Lighting,jejíž text vypráví o droze jako o pánovi loutek a člověku jako loutce.The Thing That Should Not Be je mimořádně kousavá metalová nálož,Welcome Home (Sanitarium) je podobná Fade To Black,ovšem z ráznějším refrénem,Leper Messiah a Disposable Heroes jsou jedny z nejlepších písní za celou kariéru Metallicy,poté Cliff Burton začíná svou basou skvělou instrumentálku Orion a album uzavírá Damage,Inc.,která se podle mě,vzhledem k ostatním peckám,na album vůbec nehodí.Jinak ovšem všechna čest tomuto albu!!


Ovšem opojení ze skvělého alba kapela dlouho neprožívá.V noci z 26.na 27.září,když se kapela vrací do hotelu z koncertu,autobus dostane smyk a Cliff Burton,který ležel u okna,vyletěl ven.Chvíli poté se na něj autobus zřítil a on byl na místě mrtev.Pohřeb měl 7.října v San Franciscu,kde se hrála skladba Orion.Na náhrobku stojí THANK YOU FOR YOUR BEAUTIFUL MUSIC(Děkujeme ti za tvou krásnou hudbu).Na jeho počest také vydávají video Cliff´Em All,obsahující koncerty s Cliffem a rozhovory s kapelou.


Metallica se z této rány málem nevzpamatovala,ale v roce 1987 přetahují od Flotsam & Jetsam nového čtyřstruníka Jasona Newsteda.Ve stejném roce vydávají minialbum The $5.98 E.P. Garage Days Re-Revisited obsahující pět coverů,např od Diamond Head či Holocaust.

V roce 1989 vydávají plnohodnotné album ...And Justice For All,na kterém ovšem není Jasonovo basa skoro vůbec slyšet.

Až do této doby se stranily natáčení klipů a vystupování v televizních pořadech,ale tentokrát dělají první ústupek:na velký nátlak nahrávací společnosti točí klip k mimořádně dobré skaldbě One.Právě tímto krokem začala komerčnost kdysi nezávislé Metallicy.


Roku 1991 vydávají Black Album,též zvané prostě jen Metallica.Točí k němu hned dva klipy:Enter Sandman a Nothing Else Matters,nejznámější píseň Metallicy pro nemetalovou veřejnost.Kromě těchto písní obsahuje album další skvělé písně,jako Sad But True,Holier Than Thou,The Unforgiven,Of Wolf & Man či My Friend Of Misery.

Poprvé si dávají přestávku a během let 1991-1996 koncertují jen velmi zřídka.V roce 1996 ovšem přichází s albem Load,které znamená velký odklon od jejich dosavadní tvorby.Je orientováno hlavně na hard-rock,což je pro kdysi thrashmetalovou kapelu dosti netypické.Tímto krokem ztrácí velkou základnu fanoušků a fanoušci noví nečítají tak velkou skupinu.Na festivalu Lollapalooza vystupují poprvé členové skupiny ostříhaní.

Roku 1997 vydávají album Reload,které obsahuje vlastně jen to,co se nevešlo na Load.Obsahuje také píseň Unforgiven II,pokračování slavné písně Unforgiven z černého alba.

V roce 1998 dávají dohromady všechny své staré covery a další natáčejí,takže vzniká album Garage Inc.,obsahující předělávky např.od Black Sabbaht,Diamond Head,Blitzkrieg,Discharge,Motorhead,atd.

V roce 1999 se v hlavách Jamese Hetfielda a Larse Ulricha zrodil nápad nahrát své největší hity společně se symfinockým orchestrem.Na základě spolupráce s melbournským orchestrem vzniklo živé album S & M ( Symphony & Metallica ),na kterém hrají Master Of Puppets,Of Wolf & Man,The Call Of Ktulu,For Whom The Bell Tolls a další hity.

V letech 1999 a 2000 úspěšně koncertují,ale v lednu 2001 oznámí svůj odchod basák Jason Newsted.Důvodem jsou újmy jak psychické tak fyzické a také neshody s Jamesem Hetfieldem.
Kapela na místě basskytaristy angažuje producenta Boba Rocka a začíná nahrávání.Bohužel v červenci se James Hetfield ocitá na odvykací kůře,léčí se ze závislosti na alkoholu a jiných omamných látkách.Po půl roce léčení,10.prosince,ukončuje Hetfield léčení.

Nový rok podal informaci že režisérské duo Joe Berlinger a Bruce Sinofsky pracují nad dokumentálním filmem o Metallice.

V březnu 2002 se Metallica vrací do studia a začíná hledat nového basáka.Na seznamu byli např.Mike Inez,(Alice In Chains,Ozzy Osbourne) Joey Vera(Armored Saint) či Eric Forrest(ex-Voivod).Místo nakonec získává Robert Trujillo(ex-Suicidal Tendancies,ex-Ozzy Osbourne) S ním kapela natáčí album St.Anger,které znamená návrat k původnímu thrashi,ale už ne v takové míře.Fanoušci jsou ovšem zděšeni absencí Hammetových sól,pro Metallicu tak typických.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář